Co to jest blokada alkoholowa? Co to jest blokada alkoholowa samochodowa? Jak ona działa i kiedy ją montujemy?

Co roku ginie wielu niewinnych ludzi wskutek brawury nieodpowiedzialnych kierowców, dla których nie ma przeszkód do tego, by wsiąść za przysłowiowe kółko pod wpływem alkoholu. Mimo wysokich kar za jazdę ,,po kielichu” liczba zatrzymań pijanych kierowców stale rośnie. Czasem zdarza się, że przyjechaliśmy samochodem w miejsce, gdzie zostaniemy poczęstowani alkoholem i tuż przed odjazdem zwyczajnie zapomnimy o przyjętej dawce, a jego stężenie we krwi nie jest na tyle duże, byśmy mogli czuć się skołowani.

Co wtedy robimy? Wsiadamy za kierownicę i jeśli będziemy mieć pecha i zostaniemy zatrzymani przez policję lub spowodujemy wypadek, wówczas możemy mieć ogromne nieprzyjemności. Pomimo poczucia trzeźwości w wydychanym powietrzu możemy niestety mieć już odpowiednią  ilość mg promili by uznać za niebezpiecznych w ruchu lądowym. Wówczas możemy ponieść niechcący poważne konsekwencje. Na szczęście na rynku pojawiło się urządzenie, które pozwala już nam kontrolować się w omawianym zakresie. Mówimy o blokadzie alkoholowej. Co to jest blokada alkoholowa?

Na czym polega montaż i działanie blokady alkoholowej w samochodzie?

Blokada alkoholowa to urządzenie, które montujemy w naszym samochodzie  po to, by – krótko mówiąc – egzekwował naszą  trzeźwość.  Kiedy w wydychanym powietrzu stężenie alkoholu wyniesie niespełna 0,1 mg alkoholu na 1dm3, silnik naszego pojazdu się nie uruchomi. Kiedy nasz pomiar na obecność alkoholu we krwi okaże się negatywny, wówczas nasz przyrząd zwolni blokadę immobilizera i możemy swobodnie ruszyć. Omawiany produkt od niedawna wszedł na rynek. Świadczy o tym fakt, że z przepisami odnośnie do orzeczenia o należności wdrożenia blokady alkoholowej możemy zapoznać się od 2015 roku.  Blokadę alkoholową możemy mieć narzuconą przez sąd w przypadku kiedy naruszymy obowiązujące  przepisy w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dzięki temu urządzeniu możemy mieć realnie skrócić okres, w którym mielibyśmy zasądzony zakaz prowadzenia samochodu. Oczywiście w takim przypadku nie moglibyśmy prowdzić pojazdu, w którym takiej blokady by nie było. Ale jak to sprawdzić? Z informacją o możliwości kierowania pojazdami tylko zawierającymi blokadę  alkoholową  możemy się zapoznać podczas oglądania dokumentu prawa jazdy. Na nim są zamieszczone takie informacje.

Czy możemy zastąpić zakaz prowadzenia samochodu i innych pojazdów  blokadą alkoholową?

Warto wiedzieć, że o omawiane urządzenie możemy ubiegać się, gdy wobec  nas sąd wydał orzeczenie o zakazie prowadzenia pojazdów. Zaznaczyć tu trzeba , że warunkiem jaki musimy tu spełnić jest połowa wypełnionego już przez nas orzeczonego wymiaru. Jeśli natomiast mamy taki zakaz dożywotnio, wówczas musimy odczekać 10 lat i dopiero wnioskować o blokadę. Musimy również  udowodnić przed sądem, że zasługujemy na zaufanie w tym zakresie i danie nam nowej szansy. Co ważne, sąd może niestety nie rozpatrzyć pozytywnie naszego wniosku, jeśli w rażący sposób naruszyliśmy standardy bezpieczeństwa w omawianym zakresie. Tak samo dzieje się wobec osób, którym wcześniej zatwierdzono blokadę alkoholową i mimo to dopuściły się kolejnego wykroczenia .  Przykładem może być  tutaj poprowadzenie  pojazdu w stanie nietrzeźwości, a samochód nie należał do nas i nie miał zamontowanej blokady alkoholowej.

Jaki jest koszt blokady alkoholowej?

Pamiętajmy, że  kwestia kosztów związanych z montażem blokady alkoholowej leży po stronie wnioskodawcy o to urządzenie. Cena zakupu i montażu blokady wynieść nas może kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych. Cenę tą warunkuje  przede wszystkim marka samochodu, w którego chcemy zamontować omawiane urządzenie. Z powodzeniem możemy również wynająć  taką blokadę  za odpowiednią opłatą. Pamiętajmy, że obecność omawianego urządzenia może wpłynąć na koszty naszej składki OC.

Przed Tobą sprawa karna? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz