Co to jest stalking?

Co to jest stalking? Czy uporczywe nękanie jest karalne?

W ostatnich czasach wzrosła ilość przypadków zgłoszeń stalkingu, czyli uporczywego nękania. Z tego powodu czynność ta od 2011 roku jest definiowana odrębnym przepisem  (art. 190a) Kodeksu karnego, który jasno określa uporczywe nękanie mianem przestępstwa. Do czerwca 2011 roku za stalking odpowiadały przepisy, które nie stanowiły dla ofiar wystarczającej ochrony i zadośćuczynienia. Co to jest stalking? Czym jest uporczywe nękanie i kiedy możemy o nim mówić?

 W definicji stalkingu mieści się wprawianie innej osoby lub osoby z jej najbliższego otoczenia w stan zagrożenia i naruszenie jej granic osobistych. Samo słowo ,,stalking” oznacza po angielsku ,,myślistwo”, zatem bezsprzecznie nasuwa się skojarzenie z ,,łowieniem ofiary”. Tak istotnie czuje się osoba prześladowana: jak łowiona przez kłusowników zwierzyna, odczuwająca notoryczny lęk i poczucie strachu o to, do czego może posunąć się jeszcze myśliwy – oprawca. Głównym powodem, dla którego należy rozprawić się ze stalkerem jest przywrócenie ofierze wolności od nagabywania, lęku i niemile widzianego z jej perspektywy towarzystwa. 

Istotne subiektywne odczucie ofiary

Z punktu widzenia Prokuratury i Sądu, by postępowanie można było zdefiniować jako stalking, akty prześladowania i uporczywego nękania muszą mieć charakter nieustanny. Ponadto zachowanie stalkera znacząco musi naruszać naszą prywatność i wywoływać notoryczne poczucie zagrożenia. Co ważne, w świetle ustawy zachowanie stalkera nie musi być wcale agresywne, by uznać go za winnego. W praktyce więc, niechciane kwiaty, listy miłosne i każda niemile widziana z perspektywy poszkodowanego próba inicjowania kontaktu mogą być uznane za uporczywe nękanie. Motywów nękania jest sporo: od nienawiści, poprzez chęć zemsty, miłość, obsesję, czy czerpanie radości z dokuczenia. W oczach ustawodawcy, by czyn definiować jako nękanie i wymierzyć w tej kwestii karę, musimy udowodnić, że jest on długotrwały i przynoszący negatywne dla nas skutki. Historia skrzynki odbiorczej, spis połączeń,  obecnie rzadziej listy – to dowody, które mogą pogrążyć naszego oprawcę. Co istotne,  w oczach Sądu obok treści tych wiadomości, ważna jest częstotliwość próby kontaktu. Musimy również udowodnić, że klarownie sygnalizowaliśmy oprawcy naszą niechęć do kontaktu z nim. Warto też okazać przed Sądem dowód na to, że oprawca poinformowany został przez nas o tym, że jeśli nie zaniecha aktów nękania, to niezwłocznie zgłosimy sprawę do prokuratury. 

Jaka kara grozi za stalking?

Po rozpoznaniu sprawy o stalking, przed nowelizacją, najcięższą karą jakiej mógł spodziewać się stalker była kara trzech lat pozbawienia wolności. Obecnie, tj. od 31 marca 2020 roku najwyższy wymiar kary za to samo przewinienie wynosi osiem lat pozbawienia wolności, a najniższy tto okres pół roku.  Jeśli skutkiem uporczywego nękania jest próba samobójcza pokrzywdzonego ściganie następuje z urzędu, a kara więzienia dla oprawcy może sięgnąć nawet 10 lat. W każdym innym przypadku do rozpoczęcia sprawy o uporczywe nękanie  potrzebny jest wniosek złożony przez poszkodowanego.


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz