Rozwód za porozumieniem stron bądź rozwód ugodowy to inne określenia rozwodu bez orzekania o winie. Ten sposób rozwiązania małżeństwa niesie za sobą niewątpliwie szereg korzyści, a procedura rozwodowa jest stosunkowo krótsza w porównaniu do postępowań z orzeczeniem o winie. Najczęściej dzieje się tak, że zakończenie sprawy rozwodowej jest możliwe już na pierwszej rozprawie.
Rozwód za porozumieniem stron – najczęściej zadawane pytania
W mojej praktyce adwokackiej spotykam się najczęściej z następującymi pytaniami, które zadają klienci: czy podczas rozwodu ugodowego otrzymam rozwód na pierwszej rozprawie? Co powinienem zrobić, żeby dostać rozwód na pierwszej rozprawie? Czy warto brać adwokata przy takiej sprawie, jak rozwód bez orzekania o winie? Jaka jest rola pełnomocnika podczas rozwodu za porozumieniem stron? Zanim klient poprosi o poradę prawnika w kwestii rozwodu za porozumieniem stron, często w pierwszej kolejności szuka informacji w sieci, zwykle opierając się na dostępnych wzorach pism i w ten sposób piszą swój pozew. Statystycznie jednak jakość tego typu pozwów jest mniejsza, i są one mniej skuteczne. Dlatego uważam, że warto przynajmniej skonsultować się adwokatem, który oceni, czy podane argumenty mają wartość merytoryczną, a zawartość takie pozwu jest odpowiednia. Dzięki tego typu poradzie zyskamy spokój i pewność nie narażając się na dodatkowy stres. Decydując się na rozwód za porozumieniem stron powinniśmy jednak przemyśleć oraz uwzględnić w pozwie kwestie takie, jak: alimenty miejsce zamieszkania małoletniego dziecka, zakres władzy rodzicielskiej, kontakty z dzieckiem, sposób korzystania z mieszkania, jeśli małżonkowie po rozwodzie będą mieszkali nadal razem.
Rozwód bez orzekania o winie a kontakty z dziećmi i alimenty
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie czy też dotyczy nas rozwód za porozumieniem stron, zawsze pozostaje temat uregulowania władzy rodzicielskiej oraz kwestia wykonywania kontaktów z dziećmi. Warto zauważyć, że przy rozwodzie bez orzekania o winie należy wskazać, że sprawa jest o tyle łatwiejsza, gdy małżonkowie są zgodni co do tego, jak ma wyglądać władza rodzicielska oraz ich kontakty z dziećmi. Dlatego podczas spotkań z klientem, zawsze podkreślam, że warto wcześniej wypracować porozumienie dotyczące kontaktów z dziećmi, które zostanie przez sąd zaakceptowane i dopisane do wyroku rozwodowego. Zwykle tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne dla obu stron – rodzice sami ustalają, jak często i kiedy będą sprawować opiekę nad małoletnimi w ciągu najbliższych lat. Jeśli chodzi o kwestię alimentów podczas tzw. rozwodu ugodowego, to zazwyczaj sąd w wyroku rozwodowym wskazuje stałe miejsce zamieszkania dzieci przy jednym z rodziców, a także orzeka obowiązek alimentacyjny, a gdy małżonkowie mają wypracowane porozumienie, to ta kwestia pozostaje jest jedynie formalnością.
- Sprawa o podwyższenie alimentów - 18 kwietnia, 2025
- Alimenty na dorosłe dziecko? - 18 kwietnia, 2025
- Tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze - 18 marca, 2025