Sprawa o podwyższenie alimentów

Podwyższenie alimentów związane z rosnącymi kosztami życia jest coraz częstszym problemem, zwłaszcza gdy ustalone wcześniej świadczenia nie pokrywają już nawet połowy potrzeb dziecka. Aby skutecznie ubiegać się o podwyższenie alimentów, należy znać zarówno podstawy prawne, jak i procedurę postępowania. Poniżej przedstawiam kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, kiedy i jak można żądać podwyższenia alimentów w drodze sądowej lub pozasądowej.

więcej…

Alimenty na dorosłe dziecko?

Alimenty na pełnoletnie dziecko przysługują wtedy, gdy dziecko podejmuje starania o usamodzielnienie się, ale nie jest jeszcze w stanie się utrzymać samodzielnie, na przykład studiując lub ucząc się w trybie dziennym. Polski system prawny nie wyznacza górnej granicy wieku, do którego obowiązuje obowiązek alimentacyjny, dlatego nie ma znaczenia, czy dziecko ma 18, 21 czy 25 lat — jeśli nie może się samodzielnie utrzymać, alimenty mogą być mu nadal przyznawane.

więcej…

spadek, dziedziczenie, spadek, testament konin, spadek konin, dziedziczenie, konkubinat adwokat konin, adwokat konin, dziedziczenie adwokat konin, wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia

Związek partnerski a dziedziczenie

Związek partnerki a dziedziczenie – czyli jak uregulować sprawy spadkowe w związkach kohabitacyjnych (konkubinatach)

Jeśli chodzi o polskie prawo, to w kwestii dziedziczenia w związkach partnerskich nie ma żadnych prawnych regulacji. Związek partnerski a dziedziczenie bez dopełnienia specjalnych formalności ustawowo nie istnieje. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy osoby żyjące w konkubinacie spisały uprzednio testament ze wskazaniem partnera jako spadkobiercy określonych dóbr materialnych. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym mamy dwie możliwości dziedziczenia dóbr:

więcej…

konkubinat adwokat konin, majątek, podział majątku konin, podział majątku słupca, podział majątku konin, podział majątku adwokat konin, związek partnerski a podział majątku konin

Związek partnerski a podział majątku

Związek partnerski a podział majątku – co warto wiedzieć, żyjąc w konkubinacie

W obecnych czasach coraz częściej decydujemy się na życie w związku partnerskim, czyli inaczej ,,konkubinacie”. To ostatnie słowo z racji swego pejoratywnego zabarwienia coraz częściej zostaje zastępowane właśnie frazą ,,związek partnerski”. Powody, dla których decydujemy się na tę formę dzielenia życia z partnerem jest wiele. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że łatwiej jest podzielić zgromadzony majątek pomiędzy strony, kiedy doszłoby do rozstania. Takie przekonanie jest jednak dość błędne. Związek partnerski a podział majątku wbrew pozorom jest kwestią złożoną. 

więcej…

Obowiązek alimentacyjny Czym jest obowiązek alimentacyjny? Kiedy i komu przysługują alimenty?

Obowiązek alimentacyjny kojarzymy głównie ze świadczeniami finansowymi , z jakich musi wywiązać się rodzic, który po rozstaniu  z partnerem nie pozostał przy dziecku. Stereotyp ten wynika z faktu, że  powyższa sytuacja jest z reguły najczęściej spotykaną wśród naszych krewnych i znajomych. Warto zdać sobie jednak sprawę z faktu, że obowiązkiem uiszczania  alimentów mogą zostać obciążone osoby, które…nie posiadają potomstwa. Jakie to przypadki? Do płacenia alimentów powołani być mogą: przyrodnie rodzeństwo, dziadkowie, mąż w stosunku do żony i na odwrót, macocha oraz ojczym. Również dalszym krewnym – o ile mamy na to należyte uzasadnienie – możemy wytoczyć proces o alimenty. 

więcej…

Podwyższenie alimentów

Kiedy możemy się starać o podwyższenie alimentów?

Jeśli udało nam się sądownie wyegzekwować alimenty na dziecko, to warto wiedzieć, że ich wysokość może ulegać zmianie na przestrzeni lat. Obie strony mają pełne prawo do ich obniżenia i podwyższenia. Kiedy i jak możemy się ubiegać o podwyższenie alimentów? Przede wszystkim, takie żądanie musimy skierować do sądu w formie pozwu. Możemy spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia tylko wtedy, kiedy sprecyzujemy w nim odpowiednie argumenty i je odpowiednio udowodnimy. O podwyższenie alimentów możemy zabiegać przede wszystkim w sytuacji, kiedy od czasu minionego wyroku zmianie uległy:

więcej…