Częściowy podział majątku wspólnego małżonków – jak można podzielić majątek?

Podział majątku wspólnego to jedna z najczęstszych spraw, jakie przeprowadzam w mojej praktyce zawodowej. Podział majątku wspólnego małżonków można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy sposób to podział majątku przeprowadzany przed sądem, drugi – na mocy umowy pomiędzy małżonkami. Sądowy podział majątku może być przeprowadzony już na rozprawie rozwodowej. To duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba wówczas zakładać nowej sprawy sądowej.

 

CZĘŚCIOWY PODZIAŁ MAJĄTKU – co to jest?

Podział majątku bywa bardzo często niełatwą przeprawą, a czasem nawet długą i żmudną batalią sądową. Dlaczego? Bywa, że jeden z małżonków (lub byłych już małżonków) ma podejrzenie, że z uwagi na różnorodność składników majątku wspólnego lub rozbieżności zdań z drugą osobą co do ich wartości, sąd nie wyrazi zgody na całkowity podział majątku. Wtedy rozwiązaniem jest tzw. częściowy podział majątku.

Na czym jednak polega częściowy podział majątku? Częściowy podział majątku polega na tym, że nie dzieli się całego majątku, a tylko określone, konkretne składniki wchodzące w stan majątku. O tym, kiedy można dokonać częściowego podziału majątku wspólnego małżonków mówią przepisy  art. 1038 KC w zw. z art. 46 KRO, wedle których częściowy podział majątku jest możliwy wyłącznie z ważnych i uzasadnionych powodów.

Zgodnie z art. 46 KRO do podziału majątku stosuje się przepisy o wspólności majątku spadkowego oraz przepisy o dziale spadku. Art. 1038 KC wskazuje z kolei, że z ważnych powodów dział spadku może być ograniczony jego części – zatem jest to jak najbardziej możliwe.

CZĘŚCIOWY PODZIAŁ MAJĄTKU – jakie są powody, dla których można go przeprowadzić?

Jak wskazują wyżej wskazane przepisy, dokonanie częściowego podziału jest możliwe jedynie z ważnych powodów. Warto jednak podkreślić, że konkretne powody nie są wskazane. To oznacza, że sąd ma obowiązek indywidualnie ocenić, czy w danej sytuacji te ważne powody zaistniały czy też nie. Jednym z ważnych powodów jest np. uznanie konieczności podziału wspólnego mieszkania czy domu, który stanowi fundamentalna składową majątku. Częściowy podział majątku może nastąpić też wówczas, gdy przyznanie jednego ze składników majątku obciąży drugiego małżonka spłatami. Zatem zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1978 r. (III CZP 30/77) „w interesie szybkiej normalizacji stosunków majątkowych stron wskazane jest przeprowadzenie częściowego podziału majątku wspólnego, jeżeli tylko co do części majątku wspólnego możliwe jest dokonanie jego podziału bez spowodowania nadmiernej zwłoki postępowania. Dotyczy to w szczególności podziału majątku wspólnego w zakresie jego podstawowego składnika, jakim jest mieszkanie własnościowe lub spółdzielcze, samo lub wraz z przedmiotami urządzenia domowego”.

Przed Tobą sprawa o podział majątku? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!

Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz