Czy dziedziczymy długi współmałżonka? Jak uniknąć tego problemu?
Zawierając związek małżeński ustawowo pomiędzy mężem i żoną następuje wspólnota majątkowa. Oczywiście możemy notarialnie ustanowić intercyzę, czyli rozdzielność majątkową. Wyróżniamy kilka rodzajów intercyzy, a wspólnym mianownikiem tych intercyz jest rozstrzygnięcie w wybrany sposób kwestii finansowych między małżonkami. Co ważne, intercyzę możemy zawrzeć przed ślubem oraz w dowolnym momencie po ślubie. Mimo, że nie działa ona wstecz, to mamy prawo w każdej chwili ją unieważnić. Jakie znaczenie ma intercyza w przypadku dziedziczenia długów współmałżonka? Czy dziedziczymy długi współmałżonka? Otóż, kiedy ustanowimy jedną z form majątkowej rozdzielności, wówczas nie jesteśmy odpowiedzialni za zaległości finansowe męża czy żony i to w pełnym zakresie.
Czy mając wspólnotę majątkową dziedziczymy długi po współmałżonku?
Wydawać by się mogło, że mając wspólnotę majątkową, odpowiadamy tym samym za długi małżonka. Nic bardziej mylnego. Są sytuacje, w których za zadłużenie odpowiada tylko winowajca, a nasz majątek wspólny zostanie nienaruszony. W przypadku długu firmy, możemy mieć zajęte jedynie narzędzia do niej należące. Jeśli współmałżonek ma dług bankowy, to bank przed sięgnięciem po środki z majątku wspólnego musi udowodnić, że drugi współmałżonek wiedział o tym kredycie, zazwyczaj nie da się tego jednoznacznie ocenić. Co więcej, nie mamy w kodeksie jasnych ustaleń odnośnie do tego, od jakiej wysokości zaciąganej pożyczki musimy informować o niej współmałżonka. Wyegzekwowanie tych pieniędzy z budżetu wspólnego małżonków lub – co więcej – obciążanie współmałżonka, który teoretycznie nic o kredycie nie wie, jest więc łamaniem prawa. Jeśli bank podczas zaciągania kredytu zażądał zgody małżonka, wówczas dopiero możemy spodziewać się komornika sądowego na majątku wspólnym (nie osobistym). Bank ze względu na niemożność łamania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, nie może udzielać informacji o kredycie nawet współmałżonkowi.
Rozdzielność majątkowa bezpieczeństwem w kwestii długów
Jeśli podpisujemy intercyzę, to możemy być pewni, że odpowiedzialność za zobowiązania finansowe współmałżonka nas nie dotyczy. W takiej sytuacji każdy współmałżonek sam dysponuje swoim majątkiem oraz bierze odpowiedzialność za swoje pożyczki. Majątek wspólny z definicji rozdzielności majątkowej zwyczajnie nie istnieje. W naszym prawie spotykamy się z czterema rodzajami intercyz:
– intercyza, którą ograniczamy wspólność majątkowa;
– taką, którą wyłączamy całkiem wspólnotę majątkową;
– rozszerzającą wspólnotę majątkową;
– taką, którą możemy przywrócić wspólnotę majątkową.
Celem intercyzy jest głównie zabezpieczenie się przed długami współmałżonka. Świadczy o tym zapis z art. 47 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego: „Małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome.”. Jeśli zatem prowadzimy działalność to przed ewentualnym zaciągnięciem kredytu musimy poinformować bank o intercyzie. W przypadku, kiedy wierzyciel nie zostanie o niej poinformowany, to ma prawo w tym jedynym przypadku egzekwować zadłużenie z całości majątku wspólnego! Jeśli żyjemy w małżeństwie to razem odpowiadamy za kredyty, które pozaciągaliśmy na potrzeby rodziny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy udowodnimy przed sądem, że przyczyną zaciągania pożyczek przez współmałżonka była jego niedojrzałość i rozrzutność. To już jednak mozolniejszy i dłuższy proces.
Przed Tobą sprawa o spadek? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!
- Sprawa o podwyższenie alimentów - 18 kwietnia, 2025
- Alimenty na dorosłe dziecko? - 18 kwietnia, 2025
- Tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze - 18 marca, 2025