Jaka kara za jazdę po alkoholu?

Jaka kara za jazdę po alkoholu? Ile można mieć promili by móc prowadzić samochód bez konsekwencji? Doskonale wiemy, że prowadzenie auta ,,po pijaku” jest przestępstwem. Czy zawsze? Jaka kara za jazdę po alkoholu? Jak wykaraskać się z konsekwencji, kiedy wsiedliśmy za kółko po alkoholu? W Polsce to wciąż gorący temat, zważywszy na fakt, że alkohol towarzyszy nam na co dzień przy okazji świąt i imprez oraz spotkań towarzyskich.

Nie musimy być alkoholikami, by przez własną opieszałość narobić sobie kłopotów wskutek przekroczonej dopuszczalnej dawki promili w wydychanym powietrzu. Dowodem na to jest są dane statystyczne, które jasno wskazują, że do października 2021 roku policja zatrzymała aż 64 tys. nietrzeźwych kierowców. Przepisy odnośnie do prowadzenia pojazdów mechanicznych po alkoholu  w naszym kraju są obecnie restrykcyjne. W zależności od ilości promili oraz rodzaju przewinienia, jakiego dopuściliśmy się wsiadając za kółko po alkoholu, uzależniony jest rodzaj kary, jaki nam grozi. Pamiętajmy, że niezależnie od przewinienia zawsze mamy prawo do obrony i skorzystanie z zatrudnienia adwokata, który może być naszym przedstawicielem przed Sądem. Pamiętajmy, że wykroczenie za prowadzenie pojazdu po alkoholu z art. 87 kodeksu wykroczeń, uznajemy od 0, 2 promila do 0,5 promila jeśli chodzi o stężenie krwi. Gdy weźmiemy pod uwagę wydychane powietrze, to dawką uznaną za wykroczenie jest od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu na 1 decymetr sześcienny wydychanego powietrza.  Powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi lub powyżej 0,25 mg obecności alkoholu w wydychanym powietrzu uznajemy już za stan nietrzeźwości.

Jaka kara grozi nam podczas jazdy w stanie nietrzeźwości?

Jeśli dopuściliśmy się takiego ryzyka i wsiedliśmy za kierownicę  np. po zakrapianej imprezie imieninowej, to musimy liczyć się z tym, że jeśli trafimy na ,,drogówkę” – będziemy mieć kłopoty! Rodzaje kary, jakie  proponuje Sąd lub prokuraturę  są różne i uwarunkowane od indywidualnych sytuacji. Są to np.,

– utrata prawa jazdy na czas określony lub dożywotni;

– wysoka kara pieniężna;

– rejestracja skazańcy w Krajowym Rejestrze Karnym.

Obecnie najczęściej spotykamy się z zakazem prowadzenia pojazdów w okresie 3 lat od incydentu prowadzenia auta w  stanie nietrzeźwości. Rzecz jasna, że okres też może być również wydłużony lub dożywotni. Wszystko jest uzależnione od konkretnego przypadku. Jeśli ,,zmieścimy się” z zakresie wykroczenia, wówczas karą może być to okres pół roku oraz grzywna. Uiścić mielibyśmy ja wówczas na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitecjarnej. Pamiętajmy, ze z pomocą adwokata możemy ubiegać się o złagodzenie wymiaru kary, w tym o odzyskanie prawa jazdy.

Jak umorzyć postępowanie karne za jazdę w stanie nietrzeźwości lub złagodzić wyrok?

Jeśli już przysłowiowe mleko się wylało i toczy się przeciwko nam postępowanie karne w Omawianym zakresie, to naszym zadaniem jest zachowanie zimnej krwi i podjęcie działań o umorzenie sprawy. Jeśli się postaramy i poprosimy o pomoc adwokata, wówczas możemy spodziewać się krótszy okres zakazu prowadzenia auta. Oprócz tego, jeśli otrzymaliśmy zakaz prowadzenia samochodu na okres jednego roku, to nie będziemy musieli ponownie odbywać egzaminu na prawo jazdy. O warunkowe umorzenie warto ubiegać się w przypadku gdy jesteśmy zawodowym kierowcą oraz nie byliśmy nigdy karani za jakieś umyślne przestępstwa. Warto też ubiegać się o tzw. blokadę alkoholową, o której była już mowa na naszym blogu. Przypominamy, że jest to urządzenie, które możemy zamontować tuż po pozytywnym rozpatrzeniu naszej sprawy w zakresie możliwości wznowienia prowadzenia pojazdów mechanicznych. Trzeba jednak poczekać na możliwość montażu blokady. Powołując się bowiem na art. 182a Kodeksu Karnego wykonawczego, jest wyraźnie napisane, że wniosek o blokadę alkoholową możemy dopiero złożyć po upływie około połowy odbytej ,,kary” o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli natomiast nasze przewinienie spowodowało orzeczenie Sądu o dożywotnim zabraniu prawa jazdy, to o blokadę alkoholową starać się możemy, gdy minie 10 lat od feralnego incydentu.

Przed Tobą sprawa karna? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!

Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz