Na czym polega rozwód bez orzekania o winie? Ile trzeba za taki zapłacić? Kiedy wraz ze współmałżonkiem czujemy, że nasze małżeństwo zaczyna nam bardziej szkodzić niż służyć, z reguły rozważamy rozstanie. Wiadomym jest, że teoretycznie sprawa wygląda klarownie, jednak z reguły takie sytuacje kosztują nas wiele nerwów i – w zależności od usposobienia – strat emocjonalnych. Możemy rozstać się w zgodzie? No, nie do końca, jednak jeśli każda ze stron uzna, że w jakiejś części przyczyniła się do rozpadu małżeństwa, wówczas warto rozważyć możliwość rozwodu bez orzekania o winie.
Musimy jednak zawsze dobrze przemyśleć, czy to rozwiązanie jest dla nas na pewno dobre i czy nie zostaliśmy przez współmałżonka zmanipulowani. Dzieje się tak w sytuacji, gdy jedna ze stron tak naprawdę jest winowajcą rozpadu związku, np. dopuściła się zdrady małżeńskiej, a następnie próbuje zmanipulować słabszego emocjonalnie współmałżonka, że tak naprawdę oboje ponoszą za to winę. Czasem też jeden ze współmałżonków może nie dowiedzieć się o zdradzie i dlatego przystał na rozwód bez orzekania winy. Różne bywają losu ludzkie, dlatego zastanówmy się i wybierzmy najlepsze dla nas rozwiązanie w przypadku rozpadu naszego małżeństwa. Na czym polega rozwód bez orzekania o winie?
Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?
Jeśli naszą rzeczywistą wspólną decyzją jest skorzystanie z możliwości rozwodu bez orzekania o winie, wówczas będziemy przesłuchani przez Sąd jedynie w celu uzyskania potwierdzenia informacji o rozpadzie małżeństwa. Innymi słowy, rozwód za porozumieniem stron polega na zaakceptowaniu przez Sąd faktu rozpadu małżeństwa. Co jest też istotne? W takiej sytuacji Sąd nie nakazuje poniesienia negatywnych konsekwencji dla żadnej ze stron. Możemy wówczas bardzo szybko przeprowadzić i sfinalizować sprawę rozwodową, zważywszy na fakt, że w przypadku tego typu rozwodu nie musimy powoływać świadków, których szczegółowo musiałby przesłuchać Sąd. Oprócz tego, skoro rozwodzimy się za porozumieniem stron, nie wnosimy przed Sąd żadnych materiałów dowodowych np. raportów z opłaconych przez nas detektywów. Co ciekawe rozwód bez orzekania o winie jest statystycznie najczęstszą formą zawierania rozwodów.
Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron? Jakich dokumentów od nas wymaga?
Na samym początku składania pozwu należy zaznaczyć jaki to typ rozwodu. Jeśli skorzystamy z oferty kancelarii adwokackich, to adwokat może odpłatnie sporządzić nam pozew rozwodowy bez orzekania o winie. Pamiętajmy jednak, że pozew autorstwa adwokata, który de facto nas nie zna będzie bezstronniczy i neutralny, by nie wywoływac niepotrzebnych konfliktów. Jako główną przyczynę rozpadu małżeństwa podaje zatem niezgodność charakterów oraz brak więzi. Taki pozew nie jest opatrzony żadnymi szczegółami z pożycia małżeńskiego i nie jest w żaden sposób obnażający żadnej ze stron. Czasem zdarza się, że któryś ze współmałżonków powołuje dodatkowe fakty. Z taką sytuacją mamy do czynienia tylko wtedy, kiedy nie uzyskaliśmy satysfakcjonującego wyniku sprawy, czyli orzeczenia o winie. Istotne jest, byśmy przed Sądem zadeklarowali trwały rozpad więzi i pożycia w każdym aspekcie życia. Na koszty różnego typu rozwodu składają się:
– wynagrodzenie prawnika: od ok. 3.000 zł wzwyż;
– wywiad z kuratorem rodzinnego ok. 80 zł;
– opłata sądowa ok. 600 zł;
– opinia biegłych sądowych od ok. 800 – 2000 zł;
– mediacja od ok. 250-1000 zł;
– opinia OZSS (Opiniodawczy Zespół Sądowych specjalistów): ok. 800 2.000 zł;
– alimenty
Jak widać, rozwód może kosztować nas bardzo dużo, jednak jeśli ograniczymy się do minimalnych formalności, to jesteśmy w stanie rozwieźć się szybko i stosunkowo tanio. Rozwód bez orzekania o winie z pewnością jest najtańszym i najmniej przysparzającym kłopotów sposobem na zakończenie małżeństwa.
Przed Tobą rozwód? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!
- Sprawa o podwyższenie alimentów - 18 kwietnia, 2025
- Alimenty na dorosłe dziecko? - 18 kwietnia, 2025
- Tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze - 18 marca, 2025