Nierówny podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego małżonków to nic innego, jak ustalenie w świetle prawa, które części majątku będzie należeć do poszczególnego z małżonków. Podział majątku zwykle należy do kolejnego etapu rozwodowego lub jest przeprowadzany po rozwodzie. Podział majątku wspólnego małżonków najczęściej jest ustalany po równo. Małżonkowie w trakcie rozwodu lub po nim coraz częściej zastanawiają się jednak, czy jest możliwe ustalenie nierównych udziałów w dotychczasowym majątku wspólnym, czyli czy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego. Według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego taka możliwość istnieje. Jak jednak należy spełnić warunki, aby ustalić nierówny podział majątku?

Kto może żądać nierównego podziału majątku wspólnego?

Udowodnienie przed sądem, że są niepodważalne przesłanki, które uniemożliwiają równy podział majątku wspólnego, należy do tego z małżonków, który oczekuje nierównego podziału majątku. Warto zaznaczyć, że nierówny podział majątku może być ustanowiony także na podstawie zawartej przez małżonków ugody. Z żądaniem dokonania nierównego podziału majątku wspólnego mogą wystąpić przede wszystkim małżonkowie, ale też spadkobiercy zmarłego małżonka.

Kiedy nierówny podział majątku?

Sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Jednak, aby sąd mógł orzec nierówny podział majątku, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: istnienie ku temu ważnych powodów oraz różny stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego.

Powody nierównego podziału majątku

Czym są ważne powodu? W postanowieniu z dnia 27 czerwca 2003 r. Sąd Najwyższy wskazuje, że są to względy natury etycznej, które sprawiają, że w danych okolicznościach równość udziałów małżonków w majątku wspólnym kolidowałaby z zasadami współżycia społecznego, z tego względu podział majątku powinien być nierówny. Ważnym powodem, który z powodzeniem może uzasadniać nierówny podział majątku, może być marnowanie majątku wspólnego przez jednego z małżonków przez alkoholizm, narkotyki, hazard, niegospodarność, wydawanie pieniędzy na niepotrzebne luksusy. Powody nierównego podziału majątku mogą być jednak też inne, jest to zależne od każdej sprawy, każdy z tych powodów wymaga indywidualnego podejścia i drobiazgowego zbadania przez sąd.

Weryfikując stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego sąd uwzględnia faktyczne starania każdego z małżonków o zaspokajanie potrzeb rodziny. Nawet jeśli jeden z małżonków wykonuje lepiej płatną pracę od drugiego, to nie uzasadnia jeszcze dokonania nierównego podziału majątku! Zawsze bierze się pod uwagę również nakład osobistej pracy małżonka przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Należy pamiętać, że uprawnienie do żądania nierównego podziału majątku wspólnego nie ulega przedawnieniu. Tego rodzaju żądanie może być również wniesione do sądu po śmierci małżonka przez jego spadkobierców, jeśli spadkodawca jeszcze za życia wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, rozwód lub separację. Wówczas jeśli spadkobierców jest kilku, to z tym żądaniem powinni wystąpić wszyscy, chyba, że sąd już wcześniej orzekł prawomocnie o podziale majątku wspólnego na ogólnych zasadach – małżonek otrzymał równo podzielony majątek.

Przed Tobą sprawa o podział majątku? Uważasz, że warto ustalić powody, dla których podział majątku powinien być nierówny? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz