Związek partnerski a podział majątku – co warto wiedzieć, żyjąc w konkubinacie
W obecnych czasach coraz częściej decydujemy się na życie w związku partnerskim, czyli inaczej ,,konkubinacie”. To ostatnie słowo z racji swego pejoratywnego zabarwienia coraz częściej zostaje zastępowane właśnie frazą ,,związek partnerski”. Powody, dla których decydujemy się na tę formę dzielenia życia z partnerem jest wiele. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że łatwiej jest podzielić zgromadzony majątek pomiędzy strony, kiedy doszłoby do rozstania. Takie przekonanie jest jednak dość błędne. Związek partnerski a podział majątku wbrew pozorom jest kwestią złożoną.
Małżeństwo a konkubinat – różnice w podziale majątku
Kiedy zawieramy związek małżeński, to automatycznie mamy do czynienia z ustrojem wspólności, zwanego popularnie ,,wspólnotą majątkową”. W praktyce oznacza to, że od momentu zawarcia ślubu cywilnego wszystkie nieruchomości i ruchomości, które nabywamy na skutek małżeństwa, będą wspólne w trakcie związku małżeńskiego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy zdecydowaliśmy się z naszym partnerem (zarówno przed ślubem jak i w trakcie małżeństwa) na podpisanie intercyzy, czyli dokumencie poświadczającym rozdzielność majątkową. W przypadku konkubinatu powyżej opisana sytuacja nie ma racji bytu. W związku partnerskim spraw majątkowych nie jesteśmy w stanie regulować żadnymi przepisami prawa. Wydawać by się mogło, że możemy takie kwestie w chwili ustania związku rozwiązywać dowolnie. Niestety to dość mylący sposób myślenia, ponieważ kiedy nie zrobimy tego umiejętnie, to możemy mieć finalnie więcej kłopotów i strat, aniżeli zysku.
Jak prawidłowo regulować sprawy majątkowe w związku partnerskim?
Jak już wspomnieliśmy związek kohabitacyjny – czyli konkubinat – nie został w sprawach majątkowych uregulowany prawnie tak jak związek małżeński. Jak zatem podzielić wspólnie zgromadzony majątek w przypadku rozstania partnerów? W takim przypadku powinniśmy kierować się Kodeksem Cywilnym, w którym znaleźć możemy takie frazy jak ,,zniesienie współwłasności”. Wynika z tego, że w chwili rozstania na mocy prawa możemy podzielić się tymi dobrami, które widnieją na piśmie jako własności poszczególnych stron.
Zabezpieczajmy swój majątek!
Jeśli chcemy mieć pewność, że żyjąc w kohabitacji nasze dobra materialne są zabezpieczone – tak byśmy mogli w razie rozstania je skonfiskować – powinniśmy podczas zakupu drogich (w naszym mniemaniu) przedmiotów sporządzać umowę ze wskazaniem w niej osoby, która dokonała transakcji ze swoich przychodów.. Zachowujemy ponadto rachunki lub faktury, byśmy mieli jasność, ile dana ruchomość kosztowała. Zawierajmy też umowy o współwłasności w przypadku zakupu rzeczy, które kupiliśmy wraz z partnerem czy partnerką. Pamiętajmy, że to nic złego podejmowanie powyższych kroków zabezpieczających a wręcz przeciwnie – to przejaw dojrzałości i szacunku do siebie. Kiedy nie zabezpieczymy kwestii majątkowych w związku partnerskim, to w przypadku chęci wyegzekwowania tego co nasze, czekałby nas mozolny i niezwykle trudny proces sądowy, który i tak prędzej przysporzyłby nam kosztów niż sprawiedliwie rozwiązał nasz konflikt na tle finansowym.
- Rozwód – nowy rozdział w życiu człowieka - 7 marca, 2024
- Związek partnerski a dziedziczenie - 14 września, 2023
- Związek partnerski a podział majątku - 23 sierpnia, 2023